top of page

Aeropress ile kahve demleme.

Nasıl kullanılır?

Başlarda belirli standartları göz önünde bulundurarak demlemeler yapabilirsiniz.

1. Bölüm "Öğütme"; Fine ayarda (Kıyaslama yapabilmeniz adına v60-espresso arası) öğüttüğünüz kahveyi ters pozisyonda hazırladığınız Aeropress'e koyuyoruz.2. Bölüm "Blooming"; Kuru kahvenin üzerine 55-60gr su ekleyip içerdeki tüm kahvenin ıslanmasını sağlamak adına bir kaç tur sallayıp içerde swirl ( girdap ) oluşturduktan sonra 40-45sn bekliyoruz.


3. Bölüm "Demleme"; Daha sonra ekleyeceğimiz suyu orantılı bir yükseklikten, çok fazla çevirmeden (ajitasyonu düşük bir seviyede tutmak için) ıslattığımız kahvenin üzerine ekliyoruz.


4.Bölüm "Baskı"; Ekipmanın filtresini sıcak su ile yıkayıp süzülmesini bekliyoruz ve yaklaşık 2dk ekipmanın kapağı/filtresi kapatıp bekliyoruz. Daha sonra Aeropress'i çevirip, düz pozisyonda baskı işlemini baştan sona kadar aynı basınç aralığında/şiddetinde kalarak tamamlıyoruz.


* Demlemenin başından sonuna kadar basınç şiddetinin aynı kalması ve Aeropress'in iki parçasının birbirlerine dik bir pozisyonda olmasına dikkat etmeliyiz.Başlangıç reçetesini derleyecek olursak;

- 18gr fine grind kahve

- Toplamda 270gr sıcak su ( 90-98 derece)

- 40-45sn blooming süresi ( 55-60gr su ile)

- 2.5dk dolduğunda baskıya başla

- 3dk toplam demleme süresi


Aeropress bize nasıl kahveleri elde etmemizi sağlar?

Bu ekipmanda basınç olduğu için öncesinde yoğun bir kahve içeceğimizi bilmeliyiz. İmmersion ( daldırma ) tekniği kullanıldığından dolayı kompleks yapıda, yoğun, uzun after taste ve lezzetli kahveler elde edebiliriz. Ayrıca Aeropress'in güzel bir tarafı da öğütme işlemindeki hataları ( toz ve irili ufaklı öğütüm ) az miktarda da olsa perdeleyebilmesidir.

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Benim adım İbrahim ve sizlere ekibim adına sesleniyorum, biliyorsunuz ki Dünya üzerinde tarihin gelmiş geçmiş en büyük sosyal ağı her zaman kahve olmuştur. Kahve, içildiği her dönemde ve YY’ da yaşanı

bottom of page